Sunday 20 January

Event Location Time
Epiphany 3
Boys' & Girls' Junior Inter-House Competition TBC
Duty: 1st CEA & Prefect Team 3
Stowe Trail Run 1 (H - starts at 8.15am)
Morning Prayer: The Most Reverend John Davies, Archbishop of Wales 10:30am
Upper Sixth Drama & Theatre Practical: Technical Rehearsal 11:30am
WAP: Silverstone Track Tour (CDL) 1pm
WAP: Cinema Trip (LMW, HJE) 1pm

Monday 21 January

Event Location Time
Duty: 1st SC 2nd ALC & Prefect Team 1
PMMs and Interim Reports to be Completed by Friday 25 Jan
Upper Sixth Drama & Theatre Practical: Technical/Dress Rehearsal 3:15pm
Elevate Presentation for Fifth Form 'Ace Your Exams' Ugland Auditorium 5:30pm

Tuesday 22 January

Event Location Time
Heartstart Training for Nugent Third Form
Third Form Immunisations
Duty: 1st SC 2nd ALC & Prefect Team 2
Temple House Chapel 8:15am
Grafton Hunt on North Front (pupils require permission from the Headmaster to attend) 11am
Governors' Education Committee Meeting (Pastoral) Well Room 3pm
Upper Sixth Drama & Theatre Practical Performance: Dress Rehearsal 3:15pm
Governors' Education Committee Meeting (Academic) Well Room 4:30pm
Teachmeet Blue Room 4:30pm
Taster Lessons for New A Level Subjects 5:30pm
Cheese Appreciation Society Blue Room 8pm

Wednesday 23 January

Event Location Time
Inter-House Swimming Competition - Individual Heats (Boys) Swimming
Duty: 1st JMC 2nd GTAC & Prefect Team 3
Senior Prefects' Breakfast Well Room 8am
Upper Sixth Drama & Theatre Practical Exam 1:30pm
Advanced Calendar Meeting 4pm
Sixth Form Tutors' Meeting Music Room 5:30pm
Music: Strings Concert Ugland Auditorium 8pm
Languages Society Talk: 'Famous French, Spanish and German Paintings' by Alex Estorick (all welcome) Blue Room 8pm
Junior Quantum Society Event Science Lecture Room 8pm
Crossfire StoweBucks 8:50pm

Thursday 24 January

Event Location Time
Duty: 1st JMC 2nd GTAC & Prefect Team 4
Upper Sixth Drama & Theatre Practical Exam 3:15pm
Heads of Department Meeting 5pm
Taster Lessons for New A Level Subjects 5:30pm
Upper Sixth PSHE Talk Ugland Auditorium 5:40pm
Junior Inter-House Debating Competition: Bruce v Grenville Music Room 5:40pm
Junior Inter-House Debating Competition: Nugent v Lyttelton Blue Room 5:40pm
Corkscrew Society Blue Room 8pm

Friday 25 January

Event Location Time
Bus Duty: KC
Ski Teams Depart for British Ski Championships: Wengen (Boys) and Flaine (Girls)
Stowe Parents: Bacon Buttie Journey Breaker Marble Hall 10:30am
Exeat Begins 12:30pm
Upper Sixth Parents' Meeting Drayson Hall 12:45pm

Sunday 27 January

Event Location Time
Epiphany 4
Bus Duty: CBL, JAW, EJS
Exeat Ends 8pm

Monday 28 January

Event Location Time
Duty: 1st PSD 2nd SGD & Prefect Team 1
Music Scholarship 13+ for 2019 Entry Chung Music School 2pm
Lower Sixth Careers Talk: 'Apprenticeships: An Overview of the Changing World of Higher and Degree Apprenticeships' Ugland Auditorium 5:40pm
History of Art Talk: 'A Portrait in Perspective' by Humphrey Ocean RA Music Room 5:40pm
Music: Keyboard Concert Featuring Chen Yuen Chi Ugland Auditorium 8pm

Tuesday 29 January

Event Location Time
Heartstart Training for Temple Third Form
Duty: 1st PSD 2nd SGD & Prefect Team 2
Music Workshop Ugland Auditorium 3:30pm
Staff CPD Session 5pm
Presentation on the Electives Programme for Fifth Form Pupils Roxburgh Hall 5:30pm
Fourth Form Geography Society Talk: 'Aftermath of the Boxing Day Tsunami' Ugland Auditorium 5:30pm
Art Society Dinner Blue Room 8pm

Wednesday 30 January

Event Location Time
Duty: 1st CWD 2nd DBB & Prefect Team 3
Full Prefects' Meeting Gothic Library 8am
Business and Economics Society: Dinner and Talk by Brandon O’Reilly 7pm
Holocaust Memorial Evening: 'Torn From Home' Ugland Auditorium 8pm
Quantum Society: Presentations by Members Science Lecture Room 9pm

Thursday 31 January

Event Location Time
Inter-House Swimming Competition - Relay Heats (Boys) Swimming
Duty: 1st CWD 2nd DBB & Prefect Team 4
Ski Teams Return From British Ski Championships: Wengen (Boys) and Flaine (Girls)
Music: Lunchtime Concert Music Room 1pm
Junior Inter-House Debating Competition: Chandos v Grafton Blue Room 5:40pm
Junior Inter-House Debating Competition: Walpole v Cobham Music Room 5:40pm
National Theatre Live: 'I'm Not Running' by David Hare Roxburgh Hall 7pm

Friday 1 February

Event Location Time
Deadline for Provisional A Level and Elective Choices
Duty: 1st LE 2nd TE & Prefect Team 5
Upper Sixth Assembly Roxburgh Hall 8:15am
The Film Society: 'Stoscars' Music Room 7pm
Pride Society Meeting PSHE Room 7:30pm
Crossfire StoweBucks 8:50pm

Saturday 2 February

Event Location Time
Duty: 1st LE 2nd TE & Prefect Team 3
Detention: JPN
Nugent 'At Home'
Music: Organ Recital Chapel 1pm
WAP: Third Form Disco (LM, IHA, DBS) 7:30pm
WAP: Sixth Form StoweBucks (JAW, PJG) 9pm

Sunday 3 February

Event Location Time
Epiphany 5
Duty: 1st JPN & Prefect Team 3
Morning Prayer: The Revd John Adams 10:30am
WAP: Badminton - Open Play (AMCD) 1pm
WAP: MK Lightning v Glasgow Clan Ice Hockey Match (FLS, HJLS) 1pm
Orchestra Rehearsal Ugland Auditorium 2pm
Stowe House: Craft Café 2pm

Monday 4 February

Event Location Time
Duty: 1st AE 2nd MISF & Prefect Team 1
Sixth Form Art Trip to London Tate
Roxburgh Scholarships for 2019 Third Form Entry State Rooms 8:30am
LSAS Trip to Oxford 3pm

Tuesday 5 February

Event Location Time
Duty: 1st AE 2nd MISF & Prefect Team 2
Heartstart Training for Cobham Third Form
Lyttelton House Chapel 8:15am
Roxburgh Scholarships for 2019 Third Form Entry State Rooms 8:30am
Upper Sixth PSHE Talk Ugland Auditorium 5:40pm
Junior Inter-House Debating Competition: Queen's v Temple Music Room 5:40pm
Junior Inter-House Debating Competition: Stanhope v Chatham Blue Room 5:40pm

Wednesday 6 February

Event Location Time
Film Studies Moderation
Duty: 1st JPF 2nd KG & Prefect Team 3
Senior Prefects' Meeting Gothic Library 8am
Art Scholarships for 2019 Third Form Entry Watson Art School 10am
Fourth Form Tutors' Meeting Blue Room 1pm
Matrons' Meeting 3:30pm
Drama: A Play Reading of Caryl Churchill's Play 'Escaped Alone' Roxburgh Hall 8pm

Thursday 7 February

Event Location Time
Music: Instrumental Festival Day Ugland Auditorium
Duty: 1st JPF 2nd KG & Prefect Team 4
Humanities Society Talk by Federico Farini 5:30pm
Humanities Society Dinner with Federico Farini 6:30pm
Quantum Society and Gaussian Society Joint Meeting Science Lecture Room 9pm

Friday 8 February

Event Location Time
Duty: 1st FLH 2nd ECRJ & Prefect Team 5
Year Group Assembly Roxburgh Hall 8:15am
Governors' Finance Committee Meeting Director of Finance's Office 9am
Deadline for Academic Progress Grades 1:30pm
Psychology Society Science Lecture Room 8pm
Entrepreneurship Talk by Brian Marcel, Author of 'Raise the Bar, Change the Game: A Success Primer for Budding Entrepreneurs Who Want to Change the World' 8pm
Crossfire StoweBucks 8:50pm

Saturday 9 February

Event Location Time
Duty: 1st RMIC & Prefect Team 3
Detention: RMIC
WAP: Fourth Form Disco (ECRJ, DBS, RCS) 7:30pm
WAP: Sixth Form StoweBucks (APMJ, PJ) 9pm

Sunday 10 February

Event Location Time
Duty: 1st FLH 2nd ECRJ & Prefect Team 3
Swimming Finals
Stowe Trail Run 2 (H - starts at 8.15am)
Fourth Sunday Before Lent
West 'At Home' 1pm
Tooth & Nail Theatre Company Workshop for Lower Sixth Drama Pupils 1:30pm
Evensong 6pm
Choir Dinner Chapel/Music Room 7:30pm

Monday 11 February

Event Location Time
Third Form Inter-House Hockey Competition Sport
Duty: 1st PAT 2nd CJG & Prefect Team 1
Teachmeet Blue Room 4:30pm
Junior Congreve Auditions TBC 5pm
Dinner with Professor John Watts for Upper Sixth Early Modern Historians 6:30pm
Talk by Professor John Watts to Upper Sixth Early Modern Historians 7:30pm
Deadline for Academic Progress Mentions 10pm

Tuesday 12 February

Event Location Time
Duty: 1st PAT 2nd CJG & Prefect Team 2
VEX Robotics Regional Event Music Room
Cobham House Chapel 8:15am
Junior Congreve Auditions TBC 5pm

Wednesday 13 February

Event Location Time
Duty: 1st AG 2nd CBL & Prefect Team 3
Stowe House: 'Restoration In Action' Hard Hat Tour of North Hall 2pm
Junior Congreve Auditions TBC 5pm
Theatre: Little Mighty presents 'Shivers: The Book of Darkness and Light' Roxburgh Hall 8pm
Languages Society Meeting (Sixth Form Only) Science Lecture Room 8pm
Crossfire StoweBucks 8:50pm
Quantum Society: Presentations by Members Science Lecture Room 9pm
Deadline for Mid Term Reports 10pm

Thursday 14 February

Event Location Time
Duty: 1st AG 2nd CBL & Prefect Team 4
Sixth Form Classics Conference at Cokethorpe School
Academic Staff Meeting 5pm
Sports Performance Programme: Nutrition Talk Science Lecture Theatre 6pm
Music: Champagne & Jazz Concert Ugland Auditorium 7:30pm
Joint Literary Society & Gaussian Group Meeting: 'What if Shakespeare Studied Mathematics and Stephen Hawking's 'Brief History of Time' as a Work of Literature?' 7:45pm

Friday 15 February

Event Location Time
Mid Term Reports Emailed to Parents
Bus Duty: KC
Fifth Form Assembly: Revision Roxburgh Hall 8:15am
Stowe Parents: Bacon Buttie Journey Breaker Marble Hall 10:30am
Half Term Begins 12:30pm
Lower Sixth Parents' Meeting Drayson Hall 12:45pm

Sunday 17 February

Event Location Time
Third Sunday Before Lent
Theatre: Lempen Puppet Theatre presents 'The Amazing Thing' Roxburgh Hall 2pm

Sunday 24 February

Event Location Time
Second Sunday Before Lent
Bus Duty: CEA, JBD, MAW
Half Term Ends 8pm

Monday 25 February

Event Location Time
Fifth Form Exams (All Week)
PMM Targets to be agreed and on Apollo by Friday 1 March
Duty: 1st CDL 2nd MM & Prefect Team 1
Stephan Scholarship 13+ 2019 State Rooms 9am
Non CE Entry Day 13+ 2019 State Rooms 9am
Academic Scholarship (ISEB) 13+ 2019 Blue Room 9am

Tuesday 26 February

Event Location Time
Heartstart Training for Grafton Third Form
Duty: 1st CDL 2nd MM & Prefect Team 2
Academic Scholarship (ISEB) 13+ 2019 Blue Room 9am
Lower Sixth PSHE Talk Ugland Auditorium 5:40pm
Sixth Form Drama Pupils Theatre Trip to See 'The Unreturning' at The Oxford Playhouse (departs 6.00pm, returns approx 10.30pm) Oxford 6pm

Wednesday 27 February

Event Location Time
Duty: 1st AMCD 2nd KMM & Prefect Team 3
Full Prefects' Meeting Gothic Library 8am
Academic Scholarship (ISEB) 13+ 2019 Blue Room 9am
Venatori Society Meeting and Dinner Blue Room 8pm
Music: Vocal Concert Ugland Auditorium 8pm

Thursday 28 February

Event Location Time
Third & Fourth Form History Trip to Beth Shalom Holocaust Centre in Nottingham
Duty: 1st AMCD 2nd KMM & Prefect Team 4
Music: Lunchtime Concert Music Room 1pm
Heads of Department Meeting 5pm
Junior Inter-House Debating Competition: Quarter Final A Music Room 5:40pm
Junior Inter-House Debating Competition: Quarter Final B Blue Room 5:40pm
Upper Sixth Quantum Society: Book Review and Meal Sixth Form Science Centre 6:30pm

Friday 1 March

Event Location Time
Duty: 1st ACL 2nd JMT & Prefect Team 5
Year Group Assembly Roxburgh Hall 8:15am
Geography Society Dinner with Guest Speaker Well Room 6:30pm
Pride Society Meeting PSHE Room 7:30pm
Crossfire StoweBucks 8:50pm

Saturday 2 March

Event Location Time
Hollowell Round The Lake Chase (A)
Duty: 1st ACL 2nd JMT & Prefect Team 3
Detention: FJBP
Lower School Open Morning State Rooms 10:15am
WAP: Junior Pool Party (LMW, ECRJ, JMC, AE) 7:30pm
WAP: Sixth Form StoweBucks (SRC, JMM) 9pm

Sunday 3 March

Event Location Time
Inter-House Clay Pigeon Shooting Competition
Inter-House Swimming Competition - Finals
Stowe Trail Run 3 (H - starts at 8.15am)
Sunday Next Before Lent
Duty: 1st FJBP & Prefect Team 3
Morning Prayer: The Revd Rico Tice, Lent Visitor 10:30am
Lower Sixth Drama & Theatre Practical: Technical Rehearsal 11:30am
Music: Organ & Brass Recital Chapel 12pm

Monday 4 March

Event Location Time
All Week: Mock GCSE Orals (French, Spanish and German)
Deadline for Summer Term Calendar Entries
Duty: 1st IM 2nd MPJ & Prefect Team 1
Lower Sixth Drama & Theatre Practical: Technical/Dress Rehearsal 3:15pm
1st Lent Address: The Revd Rico Tice Watson Art School 9pm

Tuesday 5 March

Event Location Time
Shrove Tuesday
Heartstart Training for Chandos Third Form
Duty: 1st IM 2nd MPJ & Prefect Team 2
Lower Sixth Drama & Theatre Practical: Dress Rehearsal 3:15pm
Upper Sixth PSHE Talk Ugland Auditorium 5:40pm
Headmaster's Supper for Academic Achievement Music Room 6:45pm
Philosophy@Stowe Talk: 'Euthanasia: The Problem of Intention' by Michael Wilcockson (compulsory for Philosophy & Religion Sixth Formers) Ugland Auditorium 8pm
Housemasters' Supper 8pm
2nd Lent Address: The Revd Rico Tice Watson Art School 9pm

Wednesday 6 March

Event Location Time
Ash Wednesday
Duty: 1st MBM 2nd SK & Prefect Team 3
Senior Prefects' Meeting Gothic Library 8am
Third Form Tutors' Meeting Blue Room 1pm
Lower Sixth Drama & Theatre Practical Exam 1:30pm
Matrons' Meeting Well Room 3pm
Languages Society: Talk by Stacey Stockwell 'An Introduction to Sign Language' (all welcome) Blue Room 6pm
Languages Society Dinner Music Room 7pm
3rd Lent Address: The Revd Rico Tice Watson Art School 9pm

Thursday 7 March

Event Location Time
Duty: 1st MBM 2nd SK & Prefect Team 4
World Book Day
Music: Lunchtime Concert Music Room 1pm
Lower Sixth Drama & Theatre Practical Exam 3:15pm
Teachmeet Blue Room 4:30pm
Junior Inter-House Debating Competition: Quarter Final C Music Room 5:40pm
Classical Society Symposium Well Room 6:30pm
Lower Sixth Quantum Society: Book Review and Meal Sixth Form Science Centre 6:30pm

Friday 8 March

Event Location Time
Cambridge Model UN Team Departs (out of School 12.10pm)
Duty: 1st JMM 2nd RSS & Prefect Team 5
Fourth Form Assembly Roxburgh Hall 8:15am
Corkscrew Society Blue Room 7:30pm
Crossfire StoweBucks 8:50pm

Saturday 9 March

Event Location Time
Cambridge Model UN
Milton Keynes Festival of the Arts Milton Keynes
Duty: 1st JMM 2nd RSS & Prefect Team 3
Detention: CJS
WAP: House Evening 7:30pm
WAP: Sixth Form Winter Ball (EJA, MPJ, MM, SAM, JAP, ARGT, PAT, AW, CSB, GRR, JAW) 7:30pm
Music: Joint Concert with Phillips Exeter Academy Chapel 7:30pm

Sunday 10 March

Event Location Time
Cambridge Model UN Team Returns
Duty: 1st CJS & Prefect Team 3
Chatham 'At Home'
Milton Keynes Festival of the Arts Milton Keynes
Lent 1
Brunch 11am
WAP: Super League Netball Match v Severn Stars (HIN, LE) 1pm
WAP: Junior Indoor Football (KG, DBB) 1pm
Praise in the Nave: The Revd Rich Duncan 6pm
Music: Open Mic Evening Ugland Auditorium 7pm

Monday 11 March

Event Location Time
PMMs and Interim Reports to be completed by Friday 15 March
Duty: 1st JMS 2nd HIN & Prefect Team 1

Tuesday 12 March

Event Location Time
Gerald Micklem Trophy (A - Woking Golf Club) (out of School all day)
CCF Exercise Departs
Duty: 1st JMS 2nd HIN & Prefect Team 2
Grenville House Chapel 8:15am
Staff CPD Session 5pm
Refugee Action Talk Music Room 5:40pm
Junior Inter-House Debating Competition: Semi Final A Blue Room 5:40pm
Theatre: Ad Infinitum presents 'No Kids' Roxburgh Hall 8pm

Wednesday 13 March

Event Location Time
Duty: 1st CP 2nd MRHN & Prefect Team 3
Fifth Form CCF Trip Returns
Full Prefects' Meeting Gothic Library 8am
Deadline for Upper Sixth Subject Reports and APGs 12:30pm
Careers Talk: ‘Careers in Formula One, Engineering, 3D Printing and an Insight into Entrepreneurialism in the Industry’ by Neil Furber Science Lecture Theatre 5:30pm
Dinner with Charles Rolls (OS) of Fever-Tree Blue Room 6:30pm
Talk by Charles Rolls (OS) of Fever-Tree Music Room 8pm
Music: Ben2 Ugland Auditorium 8pm
Psychology Society Science Lecture Room 8pm
Crossfire StoweBucks 8:50pm
Quantum Society: Presentations by Members Science Lecture Room 9pm

Thursday 14 March

Event Location Time
Duty: 1st CP 2nd MRHN & Prefect Team 4
A2 German Literature and Film Study Day
Governors' Training and Open Day
Music: Keyboard Festival Ugland Auditorium
IEA Economics Conference for all Lower Sixth Economics Pupils
Governors' SSF/NoRCO Committee Meeting Well Room 2pm
Junior Inter-House Debating Competition: Semi Final B Blue Room 5:40pm
Governors' Dinner Music Room 7:15pm

Friday 15 March

Event Location Time
Bus Duty: KC
Upper Sixth Assembly (Revision) Roxburgh Hall 8:15am
Governors' Meeting Blue Room 9am
Stowe Parents: Bacon Buttie Journey Breaker Marble Hall 10:30am
A Level Choices Presentation for Fifth Form Parents Roxburgh Hall 12pm
Exeat Begins 12:30pm
Fifth Form Parents' Meeting Drayson Hall 12:45pm
Music: Fiori Musicali with Simon Standage Music Room 7:30pm

Sunday 17 March

Event Location Time
Lent 2
Bus Duty: MELA, HIN, SLPL
Exeat Ends 8pm

Monday 18 March

Event Location Time
Duty: 1st DBS 2nd GLS & Prefect Team 1
German Exchange Students from Landheim arrive
Deadline for Upper Sixth APG Mentions, Tutor and Personal Reports 12:30pm
Deadline for Fourth Form Subject Reports and APGs 12:30pm
Calendar Meeting 4pm
English Language Mock Examination 4:30pm
Talk by Mark Regev, Ambassador of Israel to the United Kingdom Music Room 5:45pm
Dinner with Mark Regev for selected Sixth Form Pupils Blue Room 7pm

Tuesday 19 March

Event Location Time
Duty: 1st DBS 2nd GLS & Prefect Team 2
Lower Sixth PSHE Talk Ugland Auditorium 5:15pm
Upper Sixth PSHE Talk Ugland Auditorium 6:30pm

Wednesday 20 March

Event Location Time
Duty: 1st AMS 2nd RCS & Prefect Team 3
Senior Prefects' Breakfast Well Room 8am
Deadline for Fourth Form APG Mentions, Tutor and Personal Reports 12:30pm
Music: Lucy Sutherland In Session Ugland Auditorium 8pm
Cheese Appreciation Society Blue Room 8pm
Deadline for Upper Sixth Housemaster Reports 10pm

Thursday 21 March

Event Location Time
Physics Trip to 'Inside Diamond' Event at Diamond Light Source
Duty: 1st AMS 2nd RCS & Prefect Team 4
Deadline for Lower Sixth Subject Reports and APGs 12:30pm
Music: Lunchtime Concert Music Room 1pm
Money Matters Talk for Upper Sixth 5pm
Quantum Society: Quantum Lecture Science Lecture Room 5:30pm
Junior Inter-House Debating Competition: Final Music Room 5:40pm
Annual Quantum Society Dinner Blue Room 7pm
Spanish Play 'El Viejo Saloon' for KS3/4 7:30pm
Swanbourne Sports Scholars Visit Stowe 7:30pm
Music: Ninebarrow Ugland Auditorium 8pm

Friday 22 March

Event Location Time
11 Brigade Military Skills Competition
Duty: 1st LMW 2nd AW & Prefect Team 5
Year Group Assembly Roxburgh Hall 8:15am
World Health Organisation Talk to Fifth & Sixth Form Pupils on Non-Communicable Diseases 7:40pm
Crossfire StoweBucks 8:50pm

Saturday 23 March

Event Location Time
11 Brigade Military Skills Competition
Duty: 1st LMW 2nd AW & Prefect Team 3
Detention: MAW
A Level Fair for New Pupils and their Parents State Rooms 11am
Deadline for Lower Sixth APG Mentions, Tutor and Personal Reports 12:30pm
Music: Organ Recital Chapel 1pm
WAP: House Evening 7:30pm
WAP: Sixth Form StoweBucks (JPF, CCR) 9pm
Deadline for Fourth Form Housemaster Reports 10pm

Sunday 24 March

Event Location Time
German Fourth Form Exchange to Landheim Departs
11 Brigade Military Skills Competition
Old Stoics (H)
Lent 3
Temple 'At Home'
Duty: 1st MAW & Prefect Team 3
Morning Prayer: The Revd Will Pearson-Gee 10:30am
Old Stoic Sports Day Music Room 11:30am
Fifth Form GCSE Drama Practical: Technical Rehearsal 11:30am
WAP: Arrow Tag (LM, CBL) 1pm
WAP: Young Driver Experience (NAB) 1pm
Orchestra Rehearsal Ugland Auditorium 2pm

Monday 25 March

Event Location Time
Duty: 1st VPP 2nd MKQ & Prefect Team 1
Deadline for Third Form Subject Reports and APGs 12:30pm
McElwee Award Selection Day Blue Room 1pm
Fifth Form GCSE Drama Practical: Technical/Dress Rehearsal 3:15pm
McElwee Dinner and Lecture with Professor Jeremy Black Music Room 7pm

Tuesday 26 March

Event Location Time
Duty: 1st VPP 2nd MKQ & Prefect Team 2
West House Chapel 8:15am
Music: Recital at St Paul's Church, Bedford (departs 10.30am) Bedford 1pm
Fifth Form GCSE Drama Practical: Dress Rehearsal 3:15pm
CCF: Sixth Form NCOs Dinner Night 7:30pm

Wednesday 27 March

Event Location Time
Senior & Intermediate Inter-House Hockey Competition
Netball Inter-House Competition
Duty: 1st SWR 2nd BMOS & Prefect Team 3
Full Prefects' Meeting Gothic Library 8am
Fifth Form GCSE Drama Practical Exam 1:30pm
Music: Stowe Symphony Orchestra Ugland Auditorium 8pm
Junior Quantum Society Event (Quantum Society Members Present to Junior Scientists) Science Lecture Room 8pm
Deadline for Lower Sixth Housemaster Reports 10pm

Thursday 28 March

Event Location Time
Duty: 1st SWR 2nd BMOS & Prefect Team 4
Deadline for Third Form APG Mentions, Tutor and Personal Reports 12:30pm
Deadline for Fifth Form Subject Reports and APGs 12:30pm
Fifth Form GCSE Drama Practical Exam 3:15pm
Staff Meeting 5pm
International Dinner Music Room 6:30pm

Friday 29 March

Event Location Time
Duty: 1st FLS 2nd FS & Prefect Team 5
Lower Sixth Assembly Roxburgh Hall 8:15am
LAMDA Assessment 1:30pm
Confirmation Rehearsal for all Candidates Chapel 7pm
Orchestra Rehearsal Ugland Auditorium 7pm
Crossfire StoweBucks 8:50pm

Saturday 30 March

Event Location Time
Netball Inter-House Competition Back-Up Date
Netball Wrap-Up Party
Duty: 1st FLS 2nd FS & Prefect Team 3
Inter-House Lacrosse Competition
Fourth Form & Lower Sixth Computer Science Pupils Trip to BT Cyber Security Centre to see Cyber Security in Action
Detention: JAW
Deadline for Fifth Form APG Mentions, Tutor and Personal Reports 12:30pm
Gala Concert and Dinner for Invited Guests Ugland Auditorium 6pm
WAP: Sixth Form StoweBucks (NJM, MKQ) 9pm
Deadline for Third Form Housemaster Reports 10pm

Sunday 31 March

Event Location Time
Duty: 1st JAW & Prefect Team 3
Confirmation Service: The Bishop of Buckingham 10:30am
WAP: Shopping Trip to Bicester Village (LCC, HB) 1pm
WAP: Dodgeball (IM) 1:30pm
WAP: Inter-House FIFA Tournament 7:30pm

Monday 1 April

Event Location Time
Duty: 1st HJLS 2nd MCT & Prefect Team 1
Queen's House Play 8pm

Tuesday 2 April

Event Location Time
Senior & Junior Boys' Tour to Lisbon Departs
Duty: 1st HJLS 2nd MCT & Prefect Team 2
Deadline for Fifth Form Housemaster Reports 10am
Queen's House Play 8pm

Wednesday 3 April

Event Location Time
Gold DofE Practice Expedition Departs
Stowe Golf PGA Coaching & Development Tour to Portugal Departs
Normal Lessons Period 1-3
Final Assembly and Chapel 11am

Thursday 4 April

Event Location Time
Pre-Season Tennis Training in Portugal Departs
Bus Duty: KC
Term Ends Stowe 10am
Junior School Ski Trip to Serre Chevalier, France, Departs 8:50pm

Friday 5 April

Event Location Time
Senior & Junior Boys' Tour to Lisbon Returns

Monday 8 April

Event Location Time
Gold DofE Practice Expedition Returns
Stowe Golf PGA Coaching & Development Tour to Portugal Returns

Tuesday 9 April

Event Location Time
Return from Pre-Season Tennis Training in Portugal (arrive at Stowe approx 5.30pm)
Junior School Ski Trip to Serre Chevalier, France, Returns 8:50pm

Wednesday 10 April

Event Location Time
Fourth Form Exchange to Landheim Returns

Saturday 20 April

Event Location Time
Sixth Form Trip to Cadiz/Seville, Spain, Departs

Wednesday 24 April

Event Location Time
Sixth Form Trip to Cadiz/Seville, Spain, Returns
Term Begins 8pm

Saturday 4 May

Event Location Time
Exeat Begins 12:10pm

Monday 6 May

Event Location Time
Exeat Ends 8pm

Saturday 25 May

Event Location Time
Half Term Begins 3pm

Sunday 2 June

Event Location Time
Half Term Ends 8pm

Saturday 29 June

Event Location Time
Term Ends 10am